Wierzba wypuści nawet z patyczka pędu.

Wierzba wypuści nawet z patyczka odrośli.

Wykorzystując to, powinniśmy spośród niej wykonać bezprecedensowego formy ogrodzenia. Na skutek tego nasze ogrodzenie posiądzie rzadki wygląd i będzie się promować wśród płotów w otoczeniu.

Wzrastające na posessji i grząskich łąkach wierzby od jakiegoś czasu zagościły w krajowych zieleńcach. Upodobaliśmy je poprzez krasę oraz charakterystyczne kociaczki. Nie są uciążliwe, potrzebują jedynie bez liku nawodnienia i nie dużo światła. Zadowolą się bez mała dowolną ziemią.


Niewiele drzew zdoła też tak samo prędko ożywiać stracone odnogi oraz gałęzie. Wierzby ogromnie swobodnie odtwarzają także własny system korzeniowy. Wystarczy, że ścięty albo nawet złapany patyk zagłębiony w ulewnej ziemi po kilku tygodniach ukorzeni się i ufunduje zaczątek kolejnej roślinie. Wybitna osoba wpadła na myśl, iżby spośród wierzb robić zaplatane sztachety w ogrodzeniu czy też płotki zatopione liśćmi. Zapewne wskazane jest dysponować tak prekursorskie płot. Najakuratniej do stworzenia takiego płotu zastosować następujące gatunki wierzby:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), wskazywana konopianką, i jej liczne mieszanki (np. Salix x smithiana)
wierzba fiołkowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Każde te typy wierzby na ogrodzenia mają nieco wzajemnych cech:

wytwarzają proste, długie i wielce giętkie pędy – ze względu na to można łatwo modelować formę ogrodzenia;
w mgnieniu oka odrastają po ścięciu- w skrótowym czasie zdołamy wypleść całe przęsło na płot;
niezmiernie bez trudu się ukorzeniają- nie potrzeba specjalistycznej umiejętności do montażu takiego płotu z wierzby.

Jak posiadamy już idee na kształt płotu, musimy zdobyć adekwatne wierzbowe odnogi na płot. Niestety, odkrycie ich w warunkach rzeczywistych jest żmudne, gdyż dziko narastające krzewy rzadko wypuszczają niezmiernie długie oraz proste pędy. Najprawidłowiej jest założyć własną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na rezultat będzie należało poczekać nieco latek.

W celu ujęcia plantacji wierzby na ogrodzenie wyselekcjonujmy najsampierw punkt w skwerze, troszkę przez nas uczęszczane oraz najmniej dostrzegalne.Wiosną, w marcu bądź w kwietniu, posadźmy tam sadzonki, z jakich wyrosną tzw. rośliny mateczne.

Jak flancy wykorzystajmy zdrewniałe wierzbowe jednoroczne pędy długości 25-30 cm, które zdołamy pozyskać z dziko rosnących roślin. Przed posadzeniem wypada je namoczyć na 24 godziny w wodzie, aby się prawidłowo napiły, po czym wkopać w ziemię, tak iżby górował tylko ostatni pączek. Musimy pamiętać, iż rośliny prędko się grubieją, przeto powinny stawać się w rozstawie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok bądź dwa dozwalamy roślinom bez ograniczeń dojrzewać, po czym ścinamy je| na wysokość około 20cm.
Wówczas po tym zabiegu wypuszczą prawdziwe, proste pędy, których wiosenką następnego roku możemy zastosować do budowy naszego ogrodzenia. Jednoroczne pędy nieczęsto przekraczają 2m, wskutek tego na dłuższe musimy poczekać przynajmniej jeszcze dwanaście miesięcy.

Z jednej rośliny otrzymamy od kilku do kilkunastu witek, które można wykorzystać do wyplecenia ogrodzenia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s